Voňavý detox – objevte aromaterapii!

Víte, že vonné esence se využívaly již v dobách faraonů? Opojné vůně provázely nejrůznější slavnosti, posilující vůně pak honosné obřady či náboženské rituály. Uplatňovaly se při balzamování. Již tehdy však přírodní vůně nacházely i léčebné využití.

Nejinak je tomu dnes, kdy aromaterapie zažívá renesanci. Aby ne. Je příjemná, účinná a mnohostranná. Spojit se dá dokonce i s detoxikací. V tomto článku si vonné oleje vhodné pro detoxikaci představíme. Dozvíte se také o tom, jak je při detoxikaci prakticky využít.

Ještě předtím však nahlédneme na aromaterapii jako takovou. Není totiž vůně jako vůně a není vonný olej jako vonný olej. Nadechněte se a vstupte s námi do okouzlujícího světa vůní…

 

Aromaterapie a „Aromathérapie“

Přestože kořeny aromaterapie sahají až do starověku, samotný termín „aromaterapie“ vznikl až ve 20. století, jak jinak než ve Francii, která je proslulá vůní kouzelné levandule. Právě levanduli, resp. hojivé účinky levandulového vonného oleje objevil poprvé francouzský chemik a kosmetik René-Maurice Gattefossé. Bylo to náhodou, když si omylem popálil ruku a levandulový olej popáleninu téměř zázrakem zahojil.

Na Gattefossého navázal jeho kolega, lékař Jean Valet, který hojivé účinky vonných olejů využíval při ošetřování vojáků během 2. světové války. Jeho kniha Aromathérapie z roku 1964 je dodnes považována za bibli aromaterapie.

Aromaterapie levandule

O tom, že vůně ovlivňují psychiku, není pochyb.

Jen si představte vůni levandule, mateřídoušky, růže nebo jasmínu! Již jenom představa příjemné vůně v nás vzbuzuje libé pocity. Vůně citrusů zase osvěží a povzbudí, zázvor hřeje, vůně lesních jehličnanů prohloubí dech a dodá novou energii…

Vůním je však přisuzováno mnohem širší působení. Působí nejenom na psychickou, ale také fyzickou stránku člověka. Mají nejenom hojivé nebo antibakteriální účinky, ale posilují také činnost vnitřních orgánů a podporují léčbu mnoha běžných zdravotních potíží.

Některé oleje dokážou povzbudit trávení, další stimulují činnost jater, ledvin nebo lymfatického systému, podporují vylučování škodlivin z těla. Jde například o bergamot, grep, pomeranč, citron, cypřiš, jalovec, rozmarýn nebo skořici – vonné éterické oleje, které vám přijdou vhod při detoxikaci.

Aby však mohla vůně skutečně předat své prospěšné působení, musí mít přírodní původ. Označuje se pak jako vonná silice, éterický nebo esenciální olej.

Aromaterapie je založena na působení éterických olejů.

 

Co je to éterický olej?

  • 100 % výtažek z různých částí rostlin (květů, ale i listů, plodů, semen, kořenů, příp. kůry, dřeva aj.)
  • vysoce koncentrovaná směs celé řady látek, které se v rostlinách účastní mnoha složitých biochemických procesů (plní obdobnou funkci jako hormonální systém v lidském těle)
  • silně těkavá látka, která má schopnost posilovat lidský organismus, ovlivňuje fyzickou i psychickou stránku člověka, mimo jiných většinou nese i více či méně silné antiseptické a antibakteriální vlastnosti
  • přírodní produkt, který se prodává v tmavých lahvičkách, s latinským označením rostliny a informací o původu

 

Které éterické oleje jsou vhodné pro detoxikaci?

Bergamot

Bergamot je zástupcem citrusů. Nese velmi příjemnou vůni s nádechem ovoce a květin. Je známý z čaje earl grey, kterému svoji vůni propůjčuje.

Bergamot má zejména výrazné antidepresivní působení, uvolňuje mysl a navozuje dobrou náladu. Mj. tlumí bolesti, působí hojivě a antisepticky. Současně také příznivě ovlivňuje trávení, toho se využívá při detoxikaci, stejně jako schopnosti podporovat funkce močového měchýře a močových cest.

Trávení povzbuzují i další citrusové esence, například citron, grapefruit nebo pomeranč. Všechny stimulují vylučovací procesy a nacházejí uplatnění také v boji proti celulitidě.

POZOR: Bergamot, citron, grep, pomeranč a další citrusové silice zvyšují citlivost na sluneční záření. Proto se nesmí užívat během pobytu na slunci či v soláriu, aplikují se minimálně hodinu před vystavením pokožky záření.

Aromaterapie cypřiš

 

VIDEO: Jak se bránit a léčit záńět močového měchýře? 

Cypřiš

Esenciální olej cypřiš má svěží balzámovou vůni s dřevitými podtóny. Detoxikační vlastnosti mu přisuzuje i tradiční čínská medicína. Cypřiš má schopnost povzbuzovat a regulovat krevní oběh, tak pomáhá i vylučování škodlivin. Působí mírně močopudně. Užívá se proti celulitidě, otokům, také hemoroidům nebo křečovým žilám. Je prospěšný i při respiračních potížích, působí antibakteriálně, tiší bolest, posiluje nervy.

Esenciální olej cypřiš není vhodný při vysokém krevním tlaku a epilepsii. Nesmí se používat v těhotenství.

 

Jalovec

Esenciální olej z jalovce vyniká svými detoxikačními účinky, čistí krev, podporuje tok lymfy, a tím i odbourávání škodlivých látek. Působí také močopudně. Příznivě ovlivňuje činnost žaludku, působí antisepticky. Urychluje hojení a nese také zahřívací působení, pro které se využívá při revmatismu nebo bolestech kloubů a svalů.

Jalovec není vhodný pro jedince s onemocněním ledvin ani těhotné ženy.

NÁKUPNÍ RÁDCE: Nadměrně zatěženým kloubům dodá „koňskou“ sílu, pružnost a pevnost směs Alavis Triple Blend.

alavis triple blend

ONJEDNAT 700 g za 1129,- Kč

 

Rozmarýn

Rozmarýn charakterizuje intenzivní bylinková vůně se sladkými tóny, která pomáhá proti bolestem hlavy, posiluje paměť a koncentraci, povzbuzuje při únavě. Rozmarýn stimuluje činnost oběhového systému, příznivě ovlivňuje činnost jater a odvodňuje. Mimo to napomáhá trávení, působí protizánětlivě a antisepticky. Je také prospěšný při chřipce a nachlazení.

Éterický olej rozmarýn rozhodně není vhodný pro těhotné a kojící ženy nebo osoby trpící vysokým krevním tlakem či epilepsií.

 

Skořice

Nasládle kořenitá vůně skořice má výrazné zahřívací účinky. Silně prokrvuje pokožku, pomáhá tak i proti celulitidě. Uvolňuje zatuhlé svaly, tlumí křeče. Má také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Podporuje krevní oběh, metabolismus a trávení, příznivě působí na močový systém. Povzbuzuje při únavě a vyčerpání.

Éterický olej skořice se nesmí užívat v těhotenství a době kojení. Není vhodný pro malé děti, epileptiky a osoby s vysokým krevním tlakem.

 

Jak éterické oleje využít v praxi?

Nejjednodušším způsobem využití éterických olejů je inhalace. Inhalovat se dá prostým přičichnutím k lahvičce s olejem. Molekuly vonné esence se prostřednictvím plic dostávají přímo do krve a s ní i do celého těla, kde předávají své působení.

Tradičně se vonné esence nechávají rozptýlit do ovzduší pomocí aromalampy a tepla svíčky. Pokud si takto dopřejete některý z detoxikačních éterických olejů, můžete se těšit z jeho léčivých účinků.

Oleje přitom také pročistí i vzduch v místnosti a vytvoří příjemnou atmosféru.

Ředěné vonné esence lze využít i pro přípravu masážních nebo koupelových olejů.

Jako nosný masážní olej poslouží některý z kvalitních panenských rostlinných olejů (olivový, mandlový, kokosový apod.).

Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, před aplikací do vodní lázně se musejí rozmíchat v nějakém přírodním emulgátoru. Pro přípravu aromaterapeutické domácí koupele se vonné esence proto ředí s mořskou solí, smetanou nebo medem (působí jako emulgátory).

Standardně se ředí v poměru 5 – 10 kapek esence na 10 ml nosného média.

Masáž, koupel, stejně jako peeling či saunování patří k wellness rituálům, které mají výrazné detoxikační působení. Těmto procedurám se věnujeme v samostatném článku: Wellness procedury – zkrášlují, omlazují, detoxikují… A ještě jsou příjemné!

Aromalampa

 

Na co si dát v aromaterapii jistě pozor?

  • Éterické oleje jsou silně koncentrované látky, které mohou dráždit. Pro kontakt s pokožkou a sliznicemi je tak nutné esenciální olej vždy dostatečně naředit.
  • Ani ředěné oleje se nikdy neužívají na vysoce citlivou či poškozenou pokožku.
  • Vonné oleje patří mezi alergeny, před použitím na pokožku se proto doporučuje provést test snášenlivosti.
  • Některé z olejů nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy nebo osoby s některým zdravotním omezením (viz informace u jednotlivých olejů).
  • Rozhodně nedoporučujeme éterické užívat vnitřně! Jinak je tomu v případě celých rostlin (více se dozvíte v článku o detoxikačních bylinkách).

 

A na co v aromaterapii nezapomenout?

Ať vaše detoxikace bude mít jakoukoliv podobu, vždy by ji měl provázet dostatečný přísun tekutin. Dopřáváte-li si vůni detoxikačních esencí, dopřejte svému organismu také čistou vodu. Voda podpoří detoxikační procesy v organismu.

Podobné články blogu:

Použité zdroje, další informace:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..