Jak být zjara fit? Řiďte se biorytmy přírody

Právě dnes, 20. března 2017 začíná jaro. První jarní den je tady!

Máme před sebou období prýštící energie. Je nejvyšší čas vykročit do života tou správnou nohou. Pokud se v tyto dny dokážeme alespoň na chvíli zastavit, zklidnit se a ztišit své myšlenky, možná uslyšíme také to, co nám říká naše tělo.

Bude si žádat čistou energii, bude toužit po slunečních paprscích, bude chtít jarní jídelníček plný živých enzymů, vitamínů a minerálů. Na druhé straně se bude chtít zbavit všech nepotřebných zásob a omezit škodliviny, kterými je zahlcené.

Lidské tělo je přirozeně naprogramované biorytmy na jarní očistu. Organismus člověka je i v moderním světě nadále součástí přírody a hovoří její řečí. Pořád žije v přirozených biorytmech, podle kterých je jaro dobou očisty.

Přestože jarní očistu doporučují i moderní výživoví specialisté, rozhodně není nějakým soudobým vynálezem. Počítají s ní proslulé východní léčebné systémy, má tisíciletou tradici.

Nemusíte se však zajímat o tradice, východní medicínu ani hledat informace u výživových poradců, stačí naslouchat vlastnímu tělu a řídit se biorytmy přírody.

 

VIDEO: Snad každého na jaře doprovází jarní únava. Podívejte se, jak se lze bránit a být co nejvíce fit. 

 

Co jsou to vlastně biorytmy?

Biorytmy – pravidelné rytmy veškerého života na Zemi.

Přirozené procesy se opakují v pevně daných intervalech, jsou základem přírodních zákonů pro všechno živé, ale souvisí i s pohybem vesmírných těles, především Slunce. Život na Zemi je totiž závislý na světle, resp. slunečním záření.

Jak říká známá česká vědkyně Helena Illnerová, která si v oblasti biorytmů připsala nejeden světový objev:

„Světlo významně ovlivňuje lidský organismus. Náš den trvá 16 hodin, protože si doplňujeme přirozené světlo umělým. Když je den tak dlouhý, je člověk nadmíru aktivní. Když je světla méně, zkracuje se také doba intenzivní aktivity.“ To však nic nemění na tom, že přirozenému slunečnímu světlu se to umělé nevyrovná./1/

 

Co všechno biorytmy ovlivňují?

Například odlet ptáků do teplých krajin, zimní spánek hlodavců, menstruační cyklus žen nebo „obyčejný“ noční spánek člověka. To vše je ovlivněno biorytmy. Pokud životní styl člověka těmto biorytmům neodpovídá, tělo trpí. Přestože se v moderní společnosti tyto biorytmy ztrácí z dohledu, na jejich platnosti se nic nemění. Představují naše vnitřní hodiny, které řídí naše fyzické i psychické zdraví.

 

Mezi přirozené biorytmy, které ovlivňují člověka, patří:

  • střídání dne a noci, tedy bdělosti a spánku, střídání fází Měsíce,
  • ale také velmi krátké cykly jako bušení srdce, dýchání, krevní tlak nebo funkce jednotlivých orgánů a orgánových soustav.
  • K těm dlouhodobým biorytmům patří sezónní cykly reflektující pohyb Země kolem Slunce, resp. střídaní ročních období.

 

Biorytmy jara a jarní únava

jaro, jarní očistaZima je pro lidský organismus dlouhá. Přestože je jarní období symbolem nového života a příroda hýří novou energií, člověk může pociťovat únavu.

Nedostatek světla, tím i snížená tvorba vitamínu D, ale také nedostatek dalších bioaktivních látek z čerstvé stravy se na jaře zákonitě nějak projeví, nejčastěji se projevuje právě jako známá jarní únava.

Podrobnosti osvětluje známý rehabilitační lékař Jan Hnízdil: „Někdo, kdo má po celou zimu dostatek pohybu; někdo, kdo zná a využívá výhod tohoto specifického ročního období; někdo, kdo se udržuje v kondici po celý rok, ten někdo nemusí žádnou únavu na konci zimy vůbec pociťovat. Vždy jde ale o velmi individuální záležitost.“ /2/ Různou míru citlivosti lidí na změnu ročních období potvrzuje i Illnerová, která říká, že je to zejména „v lidské duši“./1/

„Jak fyzická, tak psychická pohoda se dá ovlivnit i jídlem,“ dává jednoduchý návod na to, jak být zjara fit lékařka Helena Marečková. A dodává: „Nepřecedíme krev přes síto, ale změníme stravovací návyky.“/2/

 

Jarní jídelníček

Jaro je ideální dobou na změnu jídelníčku, avšak aby přinesla příznivé výsledky, měla by být pozvolná. Drastické změny nedoporučuje žádný výživový odborník. Pokud půjde o jarní dietní jídelníček, zásadní otázkou by měly být tuky, jejich množství, ale také podoba.

Zatímco v zimě lidské tělo využívá tuky jako energii pro zahřátí, na jaře už takovou energii pochopitelně nepotřebuje. Těžká strava by na jaře organismus zbytečně zatěžovala, proto se doporučuje omezit tuky, a když už, tak sahat zejména po těch rostlinných.

Velmi vhodné jsou naopak bylinky, například pampeliška pro lepší trávení, lopuch pro své močopudné vlastnosti, medvědí česnek či ostropestřec, který podpoří funkci jater.

Obdobně jako zeleň v přírodě, také lidský metabolismus na jaře rapidně zvyšuje aktivitu. Játra běží na plné obrátky tak, aby se zbavila nežádoucích zásob ze zimy. Lidské tělo na jaře přirozeně detoxikuje, jarní očista je pro játra a detoxikační orgány samozřejmostí.

jaro, jarní očista

 

Jak podpořit jarní očistu?

Očistu organismu podporují zejména zelené listy mladých rostlin, nejrůznější očistné bylinky. Ty nabízejí detoxikační a močopudné působení, povzbuzují metabolismus i činnost detoxikačních orgánů.

Každá očista začíná očistou střev. A každá očista střev je zase založená na dostatku vlákniny, která má schopnost vázat na sebe škodliviny ve střevech a vylučovat je ven z těla. Očistné vlastnosti jsou přisuzovány i anorganickým látkám, například minerálnímu jílu. Ve střevech působí obdobně jako vláknina.

Také přírodní minerální jíl ve střevech zvětšuje svůj objem a balí na sebe nejrůznější toxické látky, aby se snáze mohly vyloučit ven z těla prostřednictvím stolice. Jarní očistě prospějí také minerální látky a vitamíny, které fungují jako významné antioxidanty.

 

Návod na jarní očistu

Nejde o jednorázovou změnu jídelníčku, svému tělu nejlíp prospějete, když svůj jídelníček změníte na zdravý natrvalo. Jarní očista (a její dietní jídelníček) se může stát začátkem vaší postupné změny. A úplně prvním krokem může být třeba očistný týden nebo očistný den.

Návod na takovou několikadenní jarní očistu předkládá i Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice. Ten doporučuje začít očistu krátkodobým půstem: „Jednodenní půst, kdy se třeba pijí jen ovocné šťávy, tělu většiny lidí prospěje.“ V dalších dnech se k ovoci přidává i zelenina a zeleninové šťávy.

Rozhodně je třeba omezit kofein, alkohol, cigarety nebo sladkosti plné jednoduchých cukrů. Půst, či jarní očista spočívá také v tom, že z jídelníčku odstraníme maso. Tradice masopustu má své opodstatnění.

detoxikace organismu, očista

 

A nezapomeňte:

Lidské tělo nemůže v žádném období správně fungovat, pokud nemá dostatek vody. Pitný režim je nedílnou součástí každého zdravého jídelníčku a v období očisty jeho význam ještě roste. Voda je nezbytným předpokladem všech očistných procesů. Právě prostřednictvím vody totiž dochází k vylučování velké části škodlivin ven z těla.

Nejlepším nápojem je čistá pramenitá voda, kterou však občas můžete zpestřit třeba kapkou ovocné šťávy nebo ji provonět bylinkami.

 

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..