Houbařská sezóna je tu! Dejte si houby, hodí se i při detoxikaci!

Češi jsou národem houbařů. Každým rokem se v houbařské sezóně vydávají do blízkých i vzdálených lesů, aby zde pátrali po něčem, co by naplnilo jejich houbařské košíky.

Tělu pobyt na čerstvém vzduchu svědčí, procházka lesem je užitečná tak nebo tak.

Každý houbařský úlovek navíc přináší radost a dělá dobře na duši. Zdraví však přispívají i houby samotné.

Představují zdravou pochoutku, která zpestří a obohatí každý jídelníček, dokonce i ten detoxikační.

Houby na prkénku

Houby jsou až z 90 % tvořeny vodou, tuku v nich najdeme jen naprosté minimum. Mají tak nízkou energetickou hodnotu, zato skýtají celou řadu cenných látek.

Pokud si houby dopřejete ve zdravé kombinaci, jistě vám prospějí. Zapomeňte však na tradiční houbové speciality plné tuků či vajec, ty se pro detoxikační ani dietní jídelníček nehodí.

Houby se dají připravit i lehce. Jako inspirace vám můžou posloužit naše recepty.

 

Dietní houbové recepty

Zeleninová pánev s houbami

Na 100 g hub si připravíme 100 – 500 g zeleniny dle vaší chuti a možností (cuketa, rajčata, paprika, cibule, brokolice, květák, zelené fazolky apod.), 2 lžíce rajčatového protlaku, 1 lžíci panenského olivového oleje a koření – drcený kmín, bazalku, oregano, pepř a sůl.

Očištěné, na kousky nakrájené houby osmahneme na pánvi s olivovým olejem, přidáme na kousky nakrájenou zeleninu a dusíme do měkka, příp. podlejeme vodou. Nakonec přidáme rajčatový protlak, koření a sůl. Vše ještě krátce povaříme.

Můžeme podávat dozdobené čerstvou bazalkou. Dá se jíst jen tak, příp. s pečivem či těstovinami.

Houby se zeleninou

 

Houbový ovar s křenem

Na 500 g sezónních hub, nejlépe pravých hřibů, si připravíme zeleninový či masový vývar, lžíci másla a strouhaný křen nebo křenovou pomazánku, příp. hořčici.

Houby očistíme. Malé hřiby jen rozpůlíme, větší houby rokrájíme na hrubé kousky. Vaříme je v osoleném vývaru do měkka (asi 30 min.). Poté houby scedíme (vývar můžeme využít jako základ polévky).

Povařené hřiby (houbový ovar) podáváme na talíři dochucené máslem, spolu s křenem nebo hořčicí. Jako příloha se hodí tmavé pečivo.

 

Zelený salát s houbami a mozzarellou

Připravíme si hlávkový salát, 100 g hub (žampiony nebo jakékoliv sezónní houby), mozzarellu, trošku nasekaných mandlí, lžíci olivového oleje, příp. jogurt, a špetku soli.

Houby nakrájíme na kousky a povaříme je do měkka. Očištěný hlávkový salát nakrájíme na nudličky, přidáme zchladlé povařené houby, na kousky nakrájenou mozzarellu a nasekané mandle. Směs zakápneme olivovým olejem, posolíme a promícháme.

Jako dresink lze využít jogurt, salát však skvělé chutná i bez něho. Podávat ho můžete zasypaný mandlemi, nejlépe chutná s tmavým pečivem.

 

Houby pro zdraví

Houby nepatří ani do rostlinné ani do živočišné říše. Svým složením s relativně vysokým podílem bílkovin připomínají maso. Ne náhodou se proto houbám říká „maso chudých“.

Nabízejí mimořádnou výživnou hodnotu. Pyšní se obsahem velkého množství vitamínu B2 nebo B3 (riboflavin, niacin), které jsou známé pro svoji schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Vitamíny skupiny B také podporují regeneraci a obnovu buněk a příznivě působí na nervový systém.

Pro činnost nervového systému je prospěšný i obsažený draslík. Ten podporuje také činnost systému kardiovaskulárního, mj. může snižovat krevní tlak.

Ve složení hub najdeme i další minerální látky. Jde například o fosfor, který se podílí na metabolických pochodech nebo selen, který funguje jako antioxidant a zneškodňuje volné radikály (více o antioxidantech se dozvíte v samostatném článku: Braňte se předčasnému stárnutí. Pomůžou antioxidanty).

Složení konkrétní houby se odvíjí od prostředí, ve kterém vyrůstá. Houba se skutečně chová jako houba, tedy vstřebává z půdy a okolního prostředí nejrůznější minerály, ale třeba i škodlivé látky z ovzduší (exhalace z dopravy nebo průmyslové výroby), těžké kovy (olovo, rtuť, kadmium), organické kontaminanty (DDT) apod. Pokud tedy houby rostou v zamořených oblastech, kumulují v sobě tyto škodliviny a pro konzumaci se nehodí. Obecně je také známá schopnost hub vstřebávat radioaktivitu.

 

Houbařské tipy

Kde houby sbírat?

Kvůli schopnosti vstřebávat ze svého okolí škodlivé látky, sbírejte houby pouze v čisté přírodě, příp. využijte houby běžně dostupné v obchodní síti. Ty se pěstují v čistém, nezávadném prostředí.

Na trhu jsou v současné době k dispozici také tzv. medicinální houby.

Medicinální houby nesou řadu zdraví prospěšných vlastností. Posilují imunitu a fungují jako adaptogeny, tzn. že utlumují činnost orgánů s nežádoucí nadměrnou aktivitou a povzbuzují činnost těch, které jsou oslabené.

Jednou z nejznámějších medicinálních hub je leskorka lesklá nazývaná reishi. Užívá se v tradiční čínské medicíně již tisíce let a mj. je prospěšná i při detoxikaci.

HLEDÁTE CHUTNÉ A JEDNODUCHÉ ZDROJE MEDICINÁLNÍCH HUB? 

Blendea SUPERCOFFEE obsahuje 3 medicinální houby v BIO kvalitě, a také inulin z kořene čekany.

Díky složení doplňuje energii, pomáhá zlepšit zažívání a posiluje imunitu. 

Blendea SUPERCOFFEE

UKAŽ PODROBNÉ ÚČINKY >>

 

Kdy houby sbírat?

Houbám svědčí teplé počasí a dostatek vlhkosti, ranní mrazíky jim naopak škodí.

Houbařské žně přináší delší déšť, který však příliš neochlazuje vzduch, nejlépe, když mu předchází slunečné dny. Známkou toho, že se v lese dá očekávat úroda, je mlžný opar, který se nad ním vznáší. Plodnice hub se však vyvíjejí nějakou dobu pod zemí, než se objeví. Houby tedy sice rostou po dešti, přesněji však až několik dnů po dešti.

 

Jaké houby sbírat?

Sbírejte zásadně mladé a zdravé plodnice. Houby by měly mít pevnou konzistenci, nesmějí být přestárlé, plesnivé nebo nadměrně vlhké.

Jedlé houby mohou neznalí houbaři snadno zaměnit za nejedlé či přímo jedovaté houby. Vždy proto sbírejte houby, které bezpečně poznáte. V potaz berte i místo a dobu, kdy houba roste.
Při podezření na otravu ihned vyhledejte lékařskou pomoc a pokuste se o vyprázdnění žaludku.

Houby krájené

 

Jak houby zpracovat?

Většina hub je hůře stravitelných, záleží na každém jedinci, jak houby snáší. V každém případě se vyplatí důkladná tepelná úprava – o teplotě 70 °C, min. o délce 20 min. (i když jsou některé houby měkké již dříve).

Houby zpracujte nejlépe ihned po sběru, nejdéle 3 dny od dne sběru. Skladujte je při teplotě od 0 do 10 °C.

Na závěr nezbývá než popřát hodně houbařských úlovků a dobrou chuť!

Použité zdroje, další informace:

 

Máte zájem o další informace o detoxikaci? Podívejte se na náš blog.

Mohly by vás zajímat i články:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..