80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva, posílíte zdraví!

Trávicí soustava je jednou z klíčových soustav každého organismu.

Právě prostřednictvím trávicího systému získává tělo živiny potřebné pro život a zároveň odstraňuje odpadní látky a nebezpečné toxiny.

Klíčovým orgánem trávicí soustavy je tenké a tlusté střevo. S délkou asi sedmi metrů je střevo největším orgánem v těle. Jeho plocha je ještě větší, dá se přirovnat k velikosti tenisového kurtu.

Správná funkce trávicího systému je nedílně spojena s dokonalou rovnováhou mezi miliardami mikroorganismů, které trávicí trubici osídlují. Porušení křehké rovnováhy střevní mikroflóry se zrcadlí v mnoha zdravotních potížích. Nejde jenom o průjmy, zácpu či a další nepříjemné zažívací potíže nebo vážná onemocnění trávicího traktu, ale také o výrazné snížení imunity.

Ve střevech se nachází asi 80 % celého imunitního systému.

Sliznice tlustého střeva je proto také i nejdůležitějším obranným systémem lidského těla.

Zdraví, vláknina pro zdravá střeva

 

Prostor pro poznání

I přes svoji životně důležitou funkci jsou střeva z pohledu zdraví často opomíjena. Zřejmě je to proto, že jsou považována za nečistá. Zvláště v Česku se lidé ostýchají o střevech a zažívacích problémech mluvit, dokonce i před lékaři. Řadu zdravotních potíží tak přehlížejí, aby se bohužel dostaly až do závažnějších stádií s omezenými možnostmi léčby.

Mnohem zdravější přístup nacházíme v tradiční čínské medicíně (TČM). Tlusté střevo se v tomto prastarém léčebném systému označuje jako „skladiště, které se neustále naplňuje, ale nemůže zůstat plné“. Jeho klíčovým úkolem je tak „průchodnost“.

Dle tradiční čínské medicíny „ze střeva odchází to, co se proměnilo“.

Zdraví, zdravá střevaZ TČM můžeme čerpat i další tisíci lety ověřené moudrosti. Tlusté střevo má být prostorem pro poznání toho, kdo jsme a co chceme. Má pomáhat rozlišovat, co je pro nás správné nebo naopak, co nám škodí.

Činnost střev se ve velké míře odvíjí od toho, co si dopřejeme. Je zásadně ovlivněna stravou a jejím složením, také pitným režimem nebo užíváním léčiv.

Na střevech se negativně podepisuje také stresující styl života, psychická zátěž nebo nedostatek pohybových aktivit.

Dle TČM se právě ve střevech odráží nezdravý přístup ke svému tělu. Ten pak ústí třeba v abnormální únavu, psychickou labilitu a deprese, bolesti hlavy, také ekzémy a plísně nebo různé alergie.

 

Jak vypadají střeva?

Střeva - tenké a tlusté střevoLidské střevo má dvě části:

  • tenké střevo (o délce 3 – 5 m)
  • tlusté střevo (o délce 1 – 2 m)

Stěna tenkého i tlustého střeva je tvořena svalovinou, která zajišťuje pohyb tráveniny.

Zvenku střevo chrání vazivová blána. Uvnitř střevo pokrývá sliznice. Stavba sliznice je u tenkého a tlustého střeva odlišná.

Již dle názvu má také tenké a tlusté střevo různou šířku.

 

Tenké střevo

Tenké střevo je široké asi 3 cm. Vybíhá ze žaludku jako dvanáctník. Tato první část tenkého střeva má délku asi 12 palců (cca 30 cm). Dvanáctník má podkovovitý tvar, v jeho vyklenutí je umístěná slinivka břišní (pankreas). Její vývody ústí právě ve dvanáctníku, obdobně jako vývody žlučových cest. Pankreatická šťáva a žluč se podílí spolu se střevní šťávou na trávení.

Další díl tenkého střeva nese název lačník, lat. jejunum. Zaujímá svými kličky velkou část břišní dutiny. Právě zde probíhá intenzivní trávení a vstřebávání živin.

Lačník pokračuje jako kyčelník v pravé části břišní dutiny. Je kratší a užší. Ústí do tlustého střeva, avšak je ukončen chlopní otevírající se až po dokonalém natrávení obsahu tenkého střeva.

Tenké střevo má 3 klíčové funkce

  • slouží k trávení přijaté potravy a vstřebávání živin
  • uplatňuje se při transportu potravy od žaludku do tlustého střeva
  • působí jako bariéra proti patogenním mikroorganismům
kysané mléčné výrobky
Kondici střev pomáhají udržet v rovnováze i kysané mléčné výrobky

 

Tlusté střevo

Tlusté střevo nebo také tračník (colon) představuje velkou kličku o šířce 5 – 8 cm. Po stranách a nahoře obkružuje kličky tenkého střeva. Tlusté střevo se na vstřebávání živin podílí minimálně, jeho úkolem je zejména vstřebávání vody a tvorba stolice.

Tlusté střevo začíná v pravé kyčelní jámě slepým střevem, na kterém je uchycený červovitý přívěsek (appendix) o délce 5 – 10 cm. Pokračuje vzestupným, příčným a sestupným tračníkem. Následuje esovitá klička a konečník (rectum), který leží mezi křížovou kostí, pochvou a dělohou u žen, prostatou a močovým měchýřem u mužů. Na povrch těla ústí jako řitní otvor.

 

VIDEO: Jak se bránit a léčit záńět močového měchýře? 

Hlavní funkce tlustého střeva

  • vstřebávání vody
  • syntéza některých vitamínů
  • tvorba stolice, vylučování
  • imunitní reakce

 

Střevní sliznice

Vnitřní stěna tenkého střeva se řasí do ohromného množství mikroklků, které mnohonásobně zvětšují jeho povrch. Tyto klky se prostřednictvím hladké svaloviny pohybují, aby posunovaly trávenou potravu.

Klky jsou bohatě prostoupeny systémem nervů, krevních a mízních cév. Ústí do nich také žlázy produkující trávicí šťávy. Právě zde dochází ke vstřebávání živin, vody či anorganických látek (sodík, vápník, železo). Prostřednictvím cévního systému jsou pak živiny transportovány do jater, kde probíhá jejich další zpracování.

Střevní mikroflóra, probiotikaV tkáni tenkého střeva se nachází také buňky mízního systému. Tenké střevo je hlavní branou, kudy do organismu přicházejí cizorodé látky. Právě proto se zde tvoří také řada protilátek, které střevní sliznici chrání.

Sliznice tenkého střeva je tvořena poloměsíčitými, kolmo postavenými řasami. Ty se pohybují a míchají tak tráveninu se střevní šťávou.

Tyto řasy nacházíme také v tlustém střevě, tam však již nenajdeme klky.

Ve tkáni tlustého střeva je uloženo množství hlenových žláz, které svojí produkcí chrání sliznici.

Střevo osídlují tzv. přátelské bakterie, které rozkládají nestrávené zbytky potravy, žlučová barviva či odumřelé buňky střevní tkáně. Podílejí se také na vstřebávání některých vitamínů (vitamíny skupiny B a vitamín K). Střevní mikroflóra brání množení patogenních mikroorganismů a posiluje imunitu.

 

VIDEO: Dalších 14 tipů, jak zlepšit trávení. 

 

Onemocnění střev

Střevní sliznice je neustále vystavována útokům agresivních mikroorganismů. Hrozí infekcí a záněty. Vážný zánět představuje také ucpání červovitého přívěsku slepého střeva.

Mezi nejčastějšími nemoci tlustého střeva řadíme i hemoroidy, syndrom dráždivého tračníku, plynatost apod. Střeva ohrožuje i ulcerózní kolitida (chronické onemocnění sliznice tlustého střeva, pojící se se vznikem vředů) nebo Crohnova nemoc.

V souvislosti s nezdravým životním stylem také neustále narůstá počet nádorovitých onemocnění střev.

Střeva ohrožují i infekční choroby jako je salmonelóza, žloutenka, úplavice, břišní tyfus aj.

Zdraví, zdravá střeva, vláknina

 

Jak mít střeva zdravá?

Prevencí infekčních chorob střevního traktu je především dostatečná hygiena a konzumace nezávadných potravin.

Přijímaná strava hraje klíčovou roli i jako prevence většiny dalších onemocnění střev. Jde zejména o dostatečný příjem vlákniny a tekutin nebo omezení tučných jídel, alkoholu nebo léčiv.

Ke zdraví střev přispívá také dostatek odpočinku, pravidelný pohyb, psychická vyrovnanost a celkově zdravý životní styl.

Chcete mít střeva v kondici?

Tak jako čistíme své tělo zvenčí, vyplatí se i vnitřní očista organismu. Detoxikace ulehčí střevům a podpoří jejich činnost, zlepší zažívání a přispěje k celkové pohodě. Podpořte detoxikaci střev i celého těla směsí Blendea SUPERGREENS.

blendea_koupit

Přehled použitých zdrojů

  • Lukáš, Karel a kolektiv: Gastroenterologie a hepatologie pro zdravotní sestry. Grada 2005
  • Lukáš, Karel; Žák, Aleš a kolektiv: Gastroenterologie a hepatologie, Učebnice. Grada 2007
  • Křivánková, Markéta; Hradová, Milena: Somatologie. Učebnice pro střední zdravotnické školy. Grada 2009
Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..