Zdravá výživa? Zdravé stravování? Malými kroky k velkému cíli

Kdo z nás netouží po zdravém těle? Kdo z nás nechce žít spokojeným životem, cítit se dobře? Kdo z nás alespoň jednou nevyslovil přání žít zdravěji, jíst a stravovat se lépe? Se začátkem roku na taková přání myslí nejeden z nás. Zdravá výživa a vyvážený jídelníček se stává žádanější než kdy jindy. Někteří si dokonce zdravý životní styl a zdravé, lepší stravování dávají jako novoroční předsevzetí. Jenomže jde o zásadní změnu a odsun od zaběhnutých rituálů. To není úplně jednoduché, a tak často zůstává jen u přání.

Pokud jde o novoroční předsevzetí, většina z nich končí neúspěšně. Co s tím? Jak změnit svoje stravování k lepšímu? Jak to provést, aby se zdravá strava stala skutečně součástí vašeho života?

Ano, k vysněnému cíli dojdete nejsnáze malými kroky. Kterým směrem se vydat? Kde začít? Najděte odpovědi na naše otázky a budete to vědět.

ZASTAVIT SE

Dříve než se vrhnete do drastických diet, úporného cvičení nebo si nakoupíte deset rádoby zázračných přípravků, se zastavte. Ještě pořád je čas na to, abyste zhodnotili minulý rok a rozjímali o tom, co vás může potkat v tom dalším.

Zdravá výživa, salát

  • Jaký byl pro vás minulý rok?
  • Co se vám podařilo?
  • Co se vám nepovedlo?

Pokud půjde o stravování, mnoho z nás si vyčítá prohřešky z Vánoc a Silvestra. Už je to za námi, nyní máme šanci začít znovu. Zdravá výživa a zdravé stravování. Lépe jíst. Žít zdravěji. Více cvičit. K tomu další a další výzvy. Omezit sladkosti. Přestat pít alkohol. Přestat kouřit. Naučit se něco nového. To všechno půjde, pokud se nebudete snažit změnit všechno současně.

Radikální změny a nereálné plány jsou bohužel předem odsouzeny k nezdaru. Zkuste to letos jinak.

STANOVIT SI CÍLE

Udělejte si na sebe čas. Zastavte se a dejte dohromady seznam svých cílů. Sepište je nejprve tak, jak je cítíte. Poté jim stanovte prioritu. Dále je zkuste konkretizovat. Zamyslete se a přiřaďte ke každému cíli dílčí cíle, které vedou k jeho dosažení.

V rámci svého bilancování najděte své slabiny.

  • Kde ve stravování hřešíte nejvíce?
  • Co nejvíce škodí vašemu zažívání?
  • Co chcete konkrétně změnit?

Chcete jíst zdravěji, stravovat se lépe, podpořit své zažívání, zbavit se zažívacích potíží a třeba i zapracovat na své postavě? To jsou příliš obecné cíle na to, abyste je mohli naplnit.

Zkuste to takto:

  • Naučím se snídat.
  • Nebudu odkládat dobu oběda.
  • Večeřet budu nejpozději do 20 hodiny.
  • Omezím sladkosti na jednu denně.
  • Vyhnu se fast food.
  • Jídelníček si udělám pestrý.
  • Čas od času si dám detox.

Jak na detox?

Existuje celá řada metod a způsobů detoxikace organismu. Komplexní detoxikace organismu začíná u detoxikace střev, ale nezapomíná ani na detoxikaci jater jako klíčového detoxikačního orgánu. Detoxikace je také úzce spojena s vylučovací funkcí ledvin. Nesmíme zapomenout ani na lymfatický systém, který se přímo stará o detoxikaci tkání.

S detoxikací mohou pomoci bylinky, koření nebo detoxikační potraviny. Detox podpoří také pohyb nebo některé wellness procedury.

 

ANALYZOVAT

Analyzujte svůj jídelníček.

  • Nechybí ve vašem jídelníčku vitamíny a minerály?
  • Je v něm dostatek antioxidantů? Je v něm dostatek vlákniny?
  • Neobsahuje příliš mnoho rafinovaných potravin, chemických aditiv, umělých konzervantů a barviv, cukru, soli nebo uzenin?

Khaki, superpotraviny, zdravá výživa

Sepište to, co byste v jídelníčku měli omezit a to, co byste do něho měli přidat. Zamyslete se také nad tím, jak jíte.

  • Jíte pravidelně?
  • Máte na jídlo čas?
  • Nestresujete se při jídle?
  • Jaké jsou vaše stravovací zvyklosti?
  • Jak si představujete své „lepší stravování“?
  • Co pro vás znamená zdravá výživa?
  • Co pro vás znamená detoxikace organismu?

URČIT PRIORITY

Nyní byste měli mít konkrétní představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Vraťme se však na začátek, nedá se totiž stihnout všechno a hned. Své cíle si proto musíte seřadit dle priorit.

  • Jsou některé cíle zásadní pro vaši spokojenost?
  • Které cíle nejsou pro vás zásadně důležité?
  • Jde vám pouze o dosažení cílů – anebo je chcete udržet dlouhodobě?

Pokud usilujete o dlouhodobé a udržitelné změny v životě, stanovte si priority a časovou osu. Na každý den nebo týden si vyberte některý z dílčích cílů. Radujte se z jeho dosažení a třeba se i odměňte, budete mít současně motivaci do dalšího dílčího cíle.

Měníte své zvyky, stereotyp a zaběhnuté chování. Soustřeďte se spíše na zavedení nových zvyků, tím omezíte staré – nezdravé zvyky. Myslete na to, že aby ke změně zvyku skutečně došlo, musíte ho zažít. Dle psychologů si člověk nový zvyk osvojí až minimálně měsíc poté, co ho praktikuje. Se zdravou stravou to není jinak.

Pokud půjde o hubnutí, raději hubněte pomaleji. Abyste se vyhnuli jo-jo efektu, doporučuje se hubnout pouze 2 až 4 kilogramy za měsíc. V případě, že se chcete lépe stravovat proto, abyste zhubli, mějte na paměti, že váha není směrodatná. Důležitější je poměr tuků, svalů a vody v těle. Vhodnější je pracovat s tělesnými obvody nebo si třeba svůj cíl definovat jako „vejít se do oblíbené sukně“.

ZDRAVÁ VÝŽIVA – S POTĚŠENÍM

Spokojenost, zdravá výživaChcete změnit své stravování k lepšímu. Děláte to pro sebe a pro své zdraví. Mělo by vám to přinášet radost. Pokud se přitom budete stresovat, nemůžete čekat pozitivní výsledky. Radujte se – i na cestě, která vede k vysněným cílům. Mějte před sebou vysněnou představu.

Netrapte se pro dílčí neúspěchy. Je jasné, že dříve či později selžete. Nechtějte všechno nebo nic.

Zdravá výživa nemá striktně daná pravidla, jde o princip. Jde-li vám o zdravé stravování, klidně si odpusťte sem tam něco nezdravého. Chcete-li snížit dávky jídla, nedělejte si starosti, když na rodinné oslavě sníte více, než je nutné. To se stává. Když to bude výjimka v jinak zdravém jídelníčku, nic se neděje. Máte šanci si to vynahradit v dalších dnech, týdnech a měsících.

Jídlo by nemělo způsobovat stres, ze svého stravování byste měli mít radost. Své cíle byste měli plnit s potěšením.

Myslete pozitivně. O tom, zda uspějete, rozhodne vaše vnitřní motivace. Není důležité, co vám radí ostatní. Každý z nás je jedinečná osobnost, každému vyhovuje něco jiného a také zažívání funguje nějak jinak. Zapomeňte na striktní výživové rady, které nerespektují individualitu každého. Zdravá strava nemá být módou, ale dlouhodobým životním stylem. Řiďte se proto především selským rozumem a naslouchejte vlastnímu tělu. Nehleďte na mýty o tom, co a jak jíst.

Mohlo by vás také zajímat: 3 největší mýty kolem detoxikace organismu.

Zdravá výživa, salát, zelenina

Profesionální rady nabízejí výživoví specialisté. Kvalitní výživový specialista bude vycházet z vašich zvyků a navrhne takové změny, které jsou pro vaši osobnost a zažívání reálné. Inspirací vám můžou být i kouči či fitness trenéři, kteří sdílí své postřehy a příběhy na internetu.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..