Zima, jaro, léto či podzim? Detoxikujte po celý rok!

Začátek roku je pod vládou paní zimy. Vánoční hodování je sice nenávratně za námi, avšak nezřídka po sobě zanechalo nežádoucí kila navíc. Po těch svátečních přišly tvrdé pracovní dny nového roku.

Místo pocitů odpočinku aktuálně zažíváme spíše pocity těžkosti. Počasí spokojenosti nepřidá, třeba už jenom proto, že příliš nepřeje pohybovým aktivitám. Krátké dny podporují všudypřítomnou únavu…

Chybějící energii můžeme získat prostřednictvím detoxikace. Ano, nemusíme čekat do jara. Tělo detoxikaci ocení v kterékoliv roční době. Detoxikovat se dá po celý rok!
V tomto článku vám přinášíme návod na to, jak detoxikovat v jednotlivých ročních obdobích. A začneme právě zimou.

DETOXIKUJTE CELÝ ORGANISMUS NAJEDNOU A TO CELOROČNĚ: Užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

Zimní detoxikace zahřeje a pohladí

Detoxikace nabývá mnoha různých podob. V té nejjednodušší formě jde o to vyloučit příjem toxinů dodávaných do těla a podpořit jejich odbourávání ven z těla.
Detoxikace nemusí nutně znamenat půst, který rozhodně není vhodný pro každého, zvláště v zimním období. Detoxikace může představovat pouze omezení příjmu potravin, které tělo zbytečně zatěžují (například cukr, bílé pečivo, tučné a slané pokrmy, alkohol, káva aj.).

V rámci detoxikace tělu naopak dodáváme živiny, potřebné minerály, stopové látky, vitamíny a enzymy, které v zimní stravě nezřídka chybí.

Zimní detoxikace

 

Jak vypadá zimní detoxikační jídelníček?

Inspiraci můžeme najít u našich předků, kteří žili více v souladu s přírodními biorytmy a jedli dle toho, co právě bylo k dispozici. V zimě fungovala jako zdroj živin zejména nakládaná a kvašená zelenina, sušené, příp. kompotované ovoce.

Nakládaná červená řepa, kysané zelí, křížaly, sušené hrušky nebo třeba švestky – to vše si můžeme s chutí dát i dnes. To vše udělá tělu dobře, pomůže s očistou a nabije nás novou energií.

 

Kam si zajít za zimní detoxikací?

Sauna, saunování, detoxikaceZimní období se tradičně pojí s jednou vysoce účinnou detoxikační procedurou, která je oblíbená již od pradávna. Přestože má tradici zejména v severských zemích, nyní je dostupná i v našich končinách. I u nás si získává stále více fanoušků…

Řeč je o saunování – buď ve své původní, tzv. finské formě, nebo třeba v podobě infrasauny, kterou si bez složitých úprav můžete pořídit přímo domů.

Teplo zklidní roztěkanou mysl a současně povzbudí lymfatický systém, s ním i detoxikační procesy.

Zajímají vás další detoxikační procedury? Inspiraci můžete načerpat v našem článku: Wellness procedury – zkrášlují, omlazují, detoxikují… A ještě jsou příjemné!

 

Jarní detoxikace probudí organismus a dodá energii

Po zimě přichází čas jara, čas tradiční detoxikace. Příroda přímo vybízí k aktivitě, která rozproudí končetiny, lymfatický systém i činnost dalších vnitřních orgánů. Čerstvý vzduch si po zimě s radostí vychutná téměř každý, pobyt venku udělá dobře tělu i duši.

Jaro je jako stvořené pro očistu – prostřednictvím nejrůznějších bylinek. Většina jarních bylinek má očistné účinky, podporuje činnost detoxikačních orgánů, nezřídka působí i močopudně. Jde například o všudypřítomnou kopřivu, zářivě žlutou pampelišku, nežnou sedmikrásku, pikantní medvědí česnek, svěže zelenou vojtěšku nebo třeba zahradní petrželku.

Bylinkám, které dokážou očistit tělo zevnitř a ještě skvěle chutnají, se věnujeme v samostatném článku Bylinky pro detoxikaci.

Koření, zelenina

 

Letní detoxikace osvěží a povzbudí

Ať se pro detoxikaci rozhodnete kdykoliv, vždy bude její součástí voda. Pitný režim je při detoxikaci nanejvýš důležitý, protože jedině prostřednictvím vody může docházet k vylučování odpadních látek ven z těla. Většina metabolických procesů se odehrává ve vodě. Voda se také významně podílí na termoregulaci, proto je tolik potřebná zvláště v parném létě.

Více zajímavých a praktických informací o vodě na vás čeká v samostatném článku: Voda a detoxikace. Proč je voda tak důležitá?

 

Jak vypadá lehký letní jídelníček?

Letní jídloV létě přijde vhod speciální detoxikační jídelníček. Ten tělo ochladí, nabije energií a přitom zbytečně nezatíží.

Právě v době dovolených a odpočinku by měly být dny naplněné zejména lehkostí. Pomůžou k tomu lehké zeleninové saláty, typická letní zelenina (rajčata, okurky, melouny) a spousta svěžího ovoce a plodů (citrusy, kiwi, jahody, borůvky aj.), které jsou v létě dostupné více než kdykoliv jindy.

Letní pokrmy by měly mít vyšší podíl vody a také vyšší podíl antioxidantů, které působí proti volným radikálům, například těm, které vznikají v důsledku nadměrného slunění.

Chcete vědět více o antioxidantech? Podívejte se na náš článek: Braňte se předčasnému stárnutí. Pomůžou antioxidanty

Z hlediska trávicího systému je léto tím nejrizikovějším obdobím. Na dovolené, při cestování, ale i v běžných dnech při stravě, která je vystavena vyšším teplotám, na nás číhají mnohé trávicí potíže. Jako prevence pomůžou probiotika.

Probiotickým kulturám se věnujeme v samostatném článku: Probiotika a zdraví. Jak jsou tělu prospěšná?

Pokud zvažujete letní detoxikaci, jistě využijete i praktické informace z článku: Tipy pro zdraví v horkých letních dnech. Aby bylo léto, jak má být…

 

Podzimní detoxikace dodá klid a sílu

Jablka na podzimPodzim je charakteristický svým melancholickým počasím a také melancholickou náladou. Nezřídka přináší únavu či deprese z nedostatku slunečního svitu. Podzimní detoxikace dokáže povzbudit chmurnou mysl i unavené tělo. Stačí se zaměřit na ty správné potraviny.

Pomocníkem může být opět příroda. Detoxikační účinky nabízejí například jablka, tradiční české ovoce a typické plody podzimu.

Detoxikační působení slibují i hrušky, švestky, mrkev, dýně, cuketa, zelí aj.

Pokud hledáte detoxikační potraviny, můžete využít náš praktický seriál: 15 nejúčinnějších detoxikačních potravin.

Chystáte-li se právě na podzimní detoxikaci, oceníte i náš článek: Podzimní detoxikace? Právě teď se hodí začít!

 

Čas na detox?

Kdo z nás by se nechtěl těšit ze zdravím zářícího těla?

Všichni se denně myjeme, abychom své tělo očistili zvenčí, ale na vnitřní očistu často zapomínáme. Toxiny jsou přitom v dnešním moderním světě všudypřítomné. Alespoň čas od času bychom je měli eliminovat a ulevit tak přetíženým detoxikačním orgánům.

Pokud přemýšlíte, zda s detoxikací začít nebo ne, možná vám v rozhodování pomůže náš článek: 7 známek, že je čas na detox.

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..