Který sport je nejlepší na hubnutí?

Běh, sport na hubnutí

Hubnutí, to je věčné téma, které zajímá většinu z nás. Bohužel, mnohdy tím více, čím více zkoušíme nejrůznější „zaručené“ diety. Jo-jo efekt je strašákem, který většinu diet provází, ať chceme nebo ne. Nestačí změnit jídelníček. Nestačí hlídat si příjem kalorií.

Nestačí řešit pouze jídlo, plánovat, co jíst a co nejíst. Pokud má být hubnutí efektivní, je o celkových změnách životního stylu. Jídelníček je pak pouze jednou dílčí částí, tou další je třeba kvalitní odpočinek, dostatek spánku a na druhé straně samozřejmě také pohyb, cvičení, sport (sport na hubnutí).

Pokud jste se zatím pohybu vyhýbali obloukem, ale tentokrát už s ním jistojistě chcete začít, budou se vám hodit naše tipy. Vybíráme pro vás ty nejlepší sporty na hubnutí.

Které to jsou? To se dozvíte na řádcích níže.

ketomix dieta

 

Mějte však na paměti, že téměř jakýkoliv sport a pohyb je pro lidské tělo přínosem, nejenom kvůli postavě. Nesprávným pohybem nebo extrémní zátěží si však můžete i ublížit. Jednoduše, nic se nemá přehánět.

Pokud vám má být pohyb přínosem, je důležité, abyste u něho vydrželi. Mnohem prospěšnější než jednorázová fyzická zátěž, kdy vás pak několik dnů bolí celé tělo, je pravidelná aktivita. O tom, který sport je nejlepší na hubnutí, by neměli rozhodovat jiní, ale přímo vy.

To vás musí sport především bavit tak, abyste u něho skutečně vydrželi. Jedině tak se můžete těšit z přínosů, které každý sport a pohyb může slíbit.

 

Přínosy pravidelné pohybové aktivity

 • redukce nadváhy, zmírnění obezity
 • snížení množství tělesného tuku
 • krátkodobá eliminace pocitů hladu
 • nárůst svalových vláken
 • podpora kardiovaskulárního systému
 • posílení srdce a krevního oběhu
 • snížení hladiny cholesterolu v krvi
 • zlepšení metabolismu sacharidů
 • zvýšení citlivosti tkání na inzulin
 • zlepšení činnosti zažívacího ústrojí
 • zvýšení imunitní odolnosti organismu
 • prevence některých civilizačních chorob
 • zlepšení nálady a psychického stavu
 • snížení stresu
 • zvýšení sebevědomí
 • podpora koncentrace

Každý pohyb vede k lepšímu prokrvení a okysličení tkání. Každá buňka či orgán funguje lépe, pokud má více kyslíku. Pohyb podporuje v činnosti také detoxikační orgány. Lymfatický systém, jeden z hlavních detoxikačních orgánů, pohyb stimuluje přímo. Pohyb lymfy je totiž přímo závislý na krevním oběhu, který se pohybem zlepšuje. S lepším oběhem dochází i ke zvýšenému odpalování toxinů z tkání. Více o pohybu a detoxikaci najdete v samostatném článku.

Nyní již slíbený výběr sportů, které vám můžou pomoci s hubnutím.

 

Nejlepší sporty pro hubnutí

AEROBIC

Aerobik představuje vytrvalostní aerobní dynamické cvičení, kdy cvičíte různé choreografie. Je to jeden z nejoblíbenějších ženských skupinových sportů, který existuje v mnoha variantách. Záleží především na instruktorovi, který hodinu vede, vybírá sestavy i konkrétní cviky. To lektor přizpůsobuje hodinu svému stylu, tedy i hudbu, tempo a případné pomůcky.

Nejde jen o aerobik, můžete zkusit i step aerobic, dance aerobik, kickbox aerobic a mnohé další. Aerobic můžete cvičit i pod vodou, při speciální lekci aqua-aerobicu šetříte klouby, které při klasické lekci v tělocvičně mohou trpět.

Aerobic slibuje intenzivní hubnutí i zpevnění postavy, sen všech žen.

 

BĚH

Běh je obdobně jako chůze naprosto přirozenou tělesnou aktivitou. V tom se mu žádný jiný sport nemůže rovnat. I z hlediska hubnutí většinu ostatních sportů předčí – řeč je především o vytrvalostním, lehčím běhu. Při běhání se zapojují všechny velké svalové partie, a také se tvarují. Lehký běh patří také k těm nejúčinnějším aktivitám z hlediska detoxikace.

Pro začátečníky se doporučuje střídání běhu s chůzí, tzv. indiánský běh. Formou běhu je i jogging nebo tzv. nordic walking – severská chůze s holemi, která oproti klasickému běhu méně zatěžuje klouby. V zimě můžete místo běhu praktikovat běh na lyžích, ale to už je krapet jiný sport.

Běh, sport na hubnutí

Běh – jeden z nejlepších sportů na hubnutí

 

CYKLISTIKA

Cyklistika je jedním z těch jednodušších sportů, není náročná na techniku. Obdobně jako je tomu u běhu, i kolo zvládne osedlat každý. Na rozdíl od běhu však při jízdě na kole dochází k menšímu zatěžování kloubů. Cyklistika se proto hodí i pro lidi s nadváhou. Pro hubnutí je důležité nepřehánět intenzitu jízdy, zato jezdit častěji a déle.

Jízda na kole má tu výhodu, že při ní můžete poznávat nové krajiny a místa. A když není počasí, jezdit se dá i na stacionárním kole. Pokud si chcete dát opravdu do těla, můžete vyzkoušet spinning. Spinning představuje intenzivní trénink na stacionárním kole pro posílení kondice, pravděpodobně se dočkáte i posílení svalů jako takových.

NÁKUPNÍ RÁDCE: Nadměrně zatěženým kloubům dodá „koňskou“ sílu, pružnost a pevnost směs Alavis Triple Blend.

alavis triple blend

ONJEDNAT 700 g za 1129,- Kč

 

PLAVÁNÍ

Ve vodě lidský organismus vydá dvojnásobně až pětinásobně víc energie než při stejném pohybu na suchu…

Jedinou nevýhodou plavání je to, že je potřeba mít k dispozici bazén. Plavat se prostě nedá kdekoliv a kdykoliv. Tuto nevýhodu však kompenzuje celá řada výhod. Plavání je šetrným aerobním sportem, kdy dochází k rovnoměrné zátěži celého těla, bez otřesů a poškozování kloubů. Hodí se tak téměř pro každého, bez ohledu na pohlaví, hmotnost, kondici nebo věk.

Plavat můžete jakoukoliv technikou, pokud ji ovládáte správně. I v plavání platí, že pokud chcete zhubnout, důležitá je delší doba, klidnější rytmus, hluboké dýchání a pravidelnost. Těšit se můžete i z posílení zádových svalů.

Plavání - universální sport pro každého

Plavání – universální sport pro každého

 

RAKETOVÉ SPORTY

Nejdůležitějším náčiním je raketa, k ní patří i míček. Hraje se vždy ve dvou, o to je to zábavnější. Může jít o tenis, ale také squash nebo badminton. Raketové sporty jsou na vzestupu. Tím nejrozšířenějším je zřejmě tenis, který pomáhá vypracovat pevné, ale nikoli objemné tělo. Tím nejnáročnějším raketovým sportem je dynamický squash, kdy také spálíte nejvíc energie a značně posílíte kondici. Badminton je lehčí stejně jako jeho míček, přesto může být prostředkem ke skvělé kondici. Na rozdíl od squashe je vhodný pro všechny věkové kategorie a dá se hrát takřka kdekoliv, uvnitř i venku, pokud je bezvětří.

Ačkoliv raketu držíte v ruce, při sportech s raketou posílíte nohy a hýždě. Obecně zeštíhlíte postavu, a o to jde.

 

TANEC

I tanec může být skvělou příležitostí jak zhubnout, vytvarovat postavu a dostat se do kondice. Svou formou se jako cvičení přibližuje aerobicu. Kombinací aerobicu a tance je například tolik populární zumba. Vybírat však můžete i z dalších druhů tance, vedle zumby můžete zkusit třeba orientální tance, step, break dance, street dance, latinskoamerické tance, sambu, také afro dance aj. V nabídce fitness center dnes narazíte i na tzv. fitbalet.

Tanec, sport na hubnutí

Tanec má mnoho podob, vždy jde o sport na hubnutí

 

Než se do toho pustíte

Většina sportů se dá provozovat individuálně či hromadně. Pustit se do sportu můžete s profesionálním trenérem, který vás navede a namotivuje, ale klidně to můžete zkusit i sami – trenéra můžete sledovat třeba prostřednictvím videa na Youtube. Stejně jako při výběru konkrétního sportu i v tomto případě platí, že záleží zejména na tom, co vám víc vyhovuje.

Jakkoli…

 • V kontaktu s profesionálním trenérem se vyhnete začátečnických chybám.
 • Při skupinovém cvičení podáte větší výkon než při cvičení individuálním. Potvrzují to i vědecké studie a psychologové.

A nakonec…

 • Pokud zvolíte skupinové cvičení, můžete zde najít přátele, získáte i společenský kontakt. Skupinová radost bývá větší.
 • Při individuálním sportu si zase můžete na chvíli odpočinout od lidí, pročistit mysl a naučit se spoléhat sám na sebe.

Co si vyberete?

 

Chcete vědět víc? Pak Vám přijdou vhod další články našeho blogu:

ketomix dieta

Přehled použitých zdrojů

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

O autorovi Radka Křivánková

Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

Vložit komentář