Léčivá máta – opravdu ji znáte?

Máta je jednou z nejstarších léčivých rostlin. Nabízí však mnohem více než jenom bylinkový čaj s úžasnou vůní a schopností podporovat trávení. Máta je také klíčovou složkou oblíbeného letního nápoje – mojita. Uplatní se i v kuchyni jako ingredience zeleninových salátů, dochutí mnoho různých pokrmů. Tím výčet využití máty ještě pořád nekončí…

V tomto článku se dozvíte, jak prakticky využít mátu. Představíme vám, na co všechno se máta hodí a popíšeme všechny její zdraví prospěšné účinky. Dozvíte se také o tom, jak mátu pěstovat. Ještě předtím se však na tuto bylinku podíváme zblízka.

VÍTE, že malou špetku máty pro chuť obsahuje směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS? Detoxikuje tělo, dodává energii a podporuje imunitu. OBJEDNEJTE SI JI TAKÉ. 

Jak máta vypadá?

Rod máta zahrnuje asi patnáct druhů. Nejznámější a nejvyužívanější z nich je máta peprná (nazývaná také máta pepřová, máta římská nebo máta zahradní). Vznikla jako hybrid máty vodní a máty klasnaté.

Pochází zřejmě ze západní Evropy, odkud se rozšířila do mírného pásu celého světa. Hojně je k vidění i v českých zahradách a zahrádkách, avšak zplaňuje jen výjimečně.

Říká se jí také větrná bylina nebo peprnej balšám.

Jde o silně aromatickou bylinku s výškou kolem půl metru, která mívá purpurový nádech. Má sytě zelené, příp. purpurové, špičaté kopinaté listy se zubatým okrajem. Vyrůstají vstřícně na čtyřhranné chlupaté lodyze. Z paždí listů od července do října vyrůstají fialkové květy sestavené do hustých lichopřeslenů.

Máta je typická nadzemními plazivými výběžky, které zajišťují vegetativní rozmnožování. Plody často nevytváří vůbec, pokud ano, nebývají životaschopné.

Máta, bylinka pro zdravé trávení

 

Máta na zahrádce

Máta peprná se vysazuje jako sazeničky, nejlépe na jaře. Dá se také snadno řízkovat.
Je průbojnou bylinkou, která se velmi rychle šíří. Aby nezabírala prostor jiným rostlinám, pěstuje se v květináčích.
Bude se jí dařit na slunném stanovišti, v lehčí humózní, nevápnité půdě. Potřebuje dostatek vláhy.

 

Sklizeň máty

Máta, květ mátyČerstvé lístky máty se dají trhat po celou sezónu.

Sklízí se také celá nať máty, těsně před květem, nejlépe kolem poledne. Pokud je počasí příznivé, máta se dá sklízet i několikrát ročně.

Bylinka se užívá čerstvá, mražená i sušená. Suší se ve stínu, při umělém sušení jen do 35 °C. Suší se co nejrychleji, aby si zachovala svoji barvu. Kvůli aromatickým látkám se uchovává ve vzduchotěsné nádobě.

Máta se dá konzervovat v oleji nebo octu.

 

Léčivé vlastnosti

Celá rostlina, zejména listy máty obsahují vysoký podíl vonných silic (1 – 3 %). Právě prchavé vonné silice jsou hlavní účinnou složkou rostliny. Vonné silice jsou tvořeny několika desítkami látek, mezi kterými dominuje mentol (až 55 % vonné silice), menton a mentylacetát.
Ve složení máty najdeme také flavonoidy, hořčiny, třísloviny (5 – 6 %), organické kyseliny či triterpeny.

Díky svému složení máta nabízí svěžest, chladivé působení, ale i další zdraví prospěšné vlastnosti.

 

Účinky máty

  • podporuje činnost zažívacího systému
  • zvyšuje vylučování trávicích a žlučových šťáv
  • tlumí křeče v trávicím ústrojí
  • pomáhá při poruchách zažívání
  • potlačuje nadýmání
  • pomáhá při žaludeční nevolnosti
  • povzbuzuje chuť k jídlu
  • stimuluje činnost jater a žlučníku
  • působí protizánětlivě a svíravě
  • má dezinfekční účinky
  • je prospěšná při nachlazení a respiračních potížích
  • snižuje napětí hladkých svalů
  • působí proti stresu a nespavosti
  • ulevuje při bolestech hlavy
  • posiluje a osvěžuje
  • čistí krev
  • mírně snižuje krevní tlak

 

Jak mátu využít?

Máta příznivě ovlivňuje zejména zažívání a nervovou soustavu. Vně je prospěšná při kožních potížích či bolestech svalů, třeba jako bylinná koupel. Dá se využít i k inhalacím při zánětech dýchací soustavy a úporné rýmě.

Máta je tradiční bylinkou lidového léčitelství (v podobě bylinných čajů, sirupů či likérů), využívá ji i moderní farmacie či kosmetický průmysl. Mátu najdeme v cukrovinkách, bonbónech, žvýkačkách, ale také krémech a kosmetice pro mastnou pokožku, sportovních gelech či ústních vodách. Jako osvěžující a dezinfekční ústní voda se dá jednoduše využít silný mátový čaj, samozřejmě studený.

Voňavá bylinka má i kulinářské využití.

Ty nejzajímavější mátové recepty najdete níže. Nechte se inspirovat! Užijte si svěžest máty plnými doušky!

 

TIP NA ZDRAVÉ MLSÁNÍ: Nepečená čokoládové košíčky s mátou.

 

Mátové nápoje

Máta, mátový nápojMojito, peprmintka nebo zelená – to jsou ty nejznámější z mátových nápojů. Pokud si chcete mátu dopřát pro její léčivé vlastnosti, připravte ji jako klasický čajový nálev.
Mátový čaj chutná teplý, v horkém létě však přijde vhod spíše jako ledový čaj.

Pozor, máta není vhodná pro těhotné ženy a malé děti. Máta se nedoporučuje ve větších dávkách a nehodí pro dlouhodobé užívání. Mátový čaj se proto popíjí vždy po doušcích a po 10 dnech se dělá minimálně týdenní přestávka.
V případě, že se máta užívá v kombinaci s jinými bylinami, žádné omezení neplatí.

 

Náš tip – pitný režim plný svěžesti

Dostatečný pitný režim je základem zdraví.

Ideální je přitom čistá, neperlivá, neslazená voda. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete jí dodat svěžest v podobě čerstvých mátových lístků. Stačí je jednoduše vložit do vody a nechat chvíli stát, voda zajiskří a dostane i kapičku třpytivější chuť.

 

Mátový recept I – řecký salát trochu jinak

Připravíme si zeleninu – červenou papriku, rajčata, okurky, příp. cibuli a řecký sýr feta. Na dresing budeme potřebovat cca 2 lžičky citronové šťávy, 2 polévkové lžíce olivového oleje a snítky čerstvé máty. K dochucení se bude hodit i sůl, pepř a případně česnek.

Zeleninu očistíme, nakrájíme na větší kousky nebo proužky a promícháme spolu s olivami a kousky fety. Směs vložíme do misky. Zalijeme dresingem z citronové šťávy, olivového oleje, nadrobno nasekané máty, příp. prolisovaného česneku. Salát můžeme dle chuti posolit a popepřit.

Zelenina, salát s mátou

 

Mátový recept II – svěží letní salát

Vedle snítků čerstvé máty budeme potřebovat salátovou okurku, stroužek česneku, kelímek bílého jogurtu nebo kysané smetany, asi lžičku citrónové šťávy, pepř a sůl.

Lístky máty najemno nasekáme a smícháme s jogurtem nebo smetanou. Přidáme plátky najemno nakrájené okurky, prolisovaný česnek a citrónovou šťávu. Dle chuti opepříme a osolíme.

 

Mátový recept III – jahodové smoothies s mátou

Jahody s mátouNa hrnek jahod bude třeba hrnek mléka, 2 lžíce třtinového cukru a pár lístků máty.

Všechny ingredience jednoduše rozmixujte. Smothie podávejte ozdobené čerstvými mátovými lístky.

Mléko můžete nahradit mandlovým mlékem nebo částečně jogurtem. Chcete-li vyzkoušet i další variace chutí, můžete k jahodám přidat banán, avokádo, kiwi nebo borůvky.

Pokud máte výkonný mixér, můžete použít i mražené ovoce nebo smoothie doplnit ledem. Stane se tak výtečným ledovým nápojem pro horké letní dny.

Inspirovali jsme vás? Máte chuť na osvěžující nápoj plný zdraví prospěšných ingrediencí?

Pozn. autora:

Jako vždy platí, že každý organismus je individuální. Lidé mají různé chutě, zvyklosti a také trávení. Některým citlivým jedincům samozřejmě nemusí máta sednout, také jahody v kombinaci s mlékem nemusejí některým dělat dobře. Pro ty ostatní je máta skvělým doplněním tradiční jahodovo-mléčné pochoutky.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..