Lymfa je pramenem zdraví. Staráte se, aby byla zdravá?

Lymfatický systém je takřka všudypřítomnou složkou lidského těla. Je významnou součástí imunitního systému a má velký podíl v boji proti nejrůznějším infekcím. A nejenom to. Lymfatický systém představuje ochranný a obranný aparát lidského těla, ale má také důležité regenerační a čistící funkce. Lymfa je doslova pramenem zdraví. Zdravá lymfa je předpokladem zdraví celého organismu.

Co je to vlastně lymfa a lymfatický systém? A jak se postarat o to, aby byla lymfa zdravá? To se dozvíte v tomto článku.

TIP: Okamžitá detoxikace nejenom lymfy, ale celého organismu. 

Nechte starost s detoxikací na zelené superpotraviny. Česká směs Blendea SUPERGREENS začíná detoxikovat tělo hned po prvním použití. Rychle a bez námahy. 

Klikněte a podívejte se na všechny pozitivní účinky i na kvalitu pleti, vlasů a nehtů

blendea účinky

 

Co je to lymfa?

Lymfa, nazývaná také míza, je bílá až nažloutlá, mléčně zbarvená tekutina. Je základem lymfatického systému. Najdeme ji v mezibuněčných prostorech tkání a krevních cév. Vytváří se z tkáňového moku různých orgánů.

Za 24 hodin se v lidském těle vytvoří asi 2,5 litrů lymfy. V těle dospělého člověka se nachází celkem asi deset litrů lymfy, tedy dvakrát více než krve.

Lymfa obsahuje vodu, tuky, bílkoviny a lymfocyty (bílé krvinky se schopností ničit viry a bakterie). Složení lymfy je podobné složení krevní plazmy, avšak s nižším obsahem bílkovin. Je závislé na tom, kde vzniká. Nejvíce bílkovin v lymfě má původ v játrech. Naopak, tuky přítomné v lymfě většinou pocházejí z trávicího traktu.

 

Co je to lymfatický systém?

Lymfa (míza) se shromažďuje v lymfatických kapilárách (vlásečnicích), které propojují celé tělo. Lymfatické vlásečnice se spojují v silnější cévy.

Lymfa, lymfatický systémV cévách jsou také rozesety lymfatické uzliny, jde vlastně o rozšířené lymfatické cévy. Mízní uzliny uzavírají vždy část těla – hlavu, krk, končetiny, jsou také uloženy kolem každého orgánu. Probíhá v nich filtrace lymfy.

V lymfatických uzlinách se zachycují nejrůznější cizí částice, odpady metabolismu, škodlivé látky, toxiny nebo mikroorganismy, které se do těla dostaly prostřednictvím sliznic. V lymfatických uzlinách také dochází ke tvorbě protilátek. Jsou zde buňky (makrofágy), které mají schopnost pohlcovat cizí částice, tak je zneškodňují.

Lymfatické uzliny mají různou velikost, ty největší mají i přes dva centimetry v průměru.

Lymfatické cévy se spojují do tzv. kmenů. Nejvýznamnější je tzv. hrudní mízovod (ductus thoracius). Ten ústí do žilního systému, lymfa se tak nakonec mízovodem dostává zpět do krve. Neutralizované škodliviny jsou pak přes žilní systém vylučovány stolicí, močí nebo výdechem ven z těla.

 

Lymfatický systém tvoří:

  • systém lymfatických vlásečnic, lymfatických cév a lymfatických uzlin;
  • specializované orgány a tkáně, jde zejména o brzlík, slezinu, mandle, slepé střevo (apendix) a kostní dřeň.

Lymfatický systém je paralelní systému krevnímu, také se mu nápadně podobá, avšak není uzavřený. Nejmenší lymfatické vlásečnice vedou podél krevních tepen a žil. Ty větší lymfatické cévy připomínají krevní žíly.

Dle Dr. Emila Voddera, zakladatele moderní lymfologie, je lymfatický systém zdaleka nejdůležitějším ekologickým systémem pro život člověka.

 

Jak funguje lymfatický systém?

Všechny orgány, tkáně a buňky lidského těla jsou obklopeny tkáňovým mokem. Tkáňový mok se významně podílí na výživě buněk a také zásobení buněk kyslíkem. Na druhé straně funguje jako tekutina, která tělesné tkáně omývá. Obstarává také čištění od cizích částic, toxinů a škodlivých mikroorganismů.

Tkáňový mok se sbíhá do lymfatických kapilár. Ve chvíli, kdy se dostane do lymfatických kapilár, tedy lymfatického systému, již hovoříme o lymfě.

  • Hlavním úkolem lymfatického systému je očista tkáňového moku.
  • Lymfatické kapiláry odvádí z mezibuněčného prostoru velké částice. Tyto velké molekuly totiž neprochází buněčnou stěnou, tedy se nedostanou do žil. Kdyby lymfatický systém nefungoval, tyto velké částice by se hromadily v tkáňovém moku a způsobovaly otoky.
  • V lymfatických uzlinách probíhá filtrace lymfy. Lymfatický systém je tak především čistícím systémem, který odvádí ven z těla škodliviny. Jde o škodlivé odpady lidského metabolismu, ale také škodliviny, které se do těla dostávají z vnějšího prostředí.
  • V lymfatických uzlinách dochází k zachycování škodlivých látek, toxinů i patogenních mikroorganismů, také zde probíhají procesy vedoucí k jejich odstranění.
  • Lymfatický systém plní také funkci imunitní. Mízní uzliny brání šíření infekce, likvidují nebo neutralizují patogeny dříve, než se dostanou do krve.
  • Lymfatický systém se podílí na trávení. Zatímco cukry a bílkoviny se v zažívacím traktu rozkládají tak, že se dostanou přímo do krve, tuky nejprve procházejí lymfatickými cévami.

 

Význam lymfatického systému

Imunita, lymfatický systémLymfatický systém významnou měrou ovlivňuje obranyschopnost organismu. Velkým dílem se tak podílí na tom, zda v organismu vypukne onemocnění či ne. Mnoho různých vědeckých studií přináší zjištění, že nedostatečná funkce lymfatického systému je prvotní příčinou vzniku mnoha různých chorob.

Pokud lymfatický systém nefunguje správně, selhává čistící schopnost lymfy, ale snižují se také transportní procesy. Dochází k hromadění odpadních látek v mezibuněčných prostorách těla. Zejména v podkoží se ukládají škodliviny, také sůl, voda a tuky.

 

Jak poznat, že lymfatický systém nepracuje naplno?

Špatná či nedostatečná funkce lymfatického systému se dá na lidském těle pozorovat.

 

Jak se projevuje?

  • Jako poruchy imunitního systému, časté infekční choroby.
  • Jako otoky mízních uzlin, otoky kloubů a svalů.
  • Také jako otoky očních víček nebo otoky v krajině břišní.
  • Jako únava nohou, později i únava celého těla.
  • Jako dechové potíže bez zjevné příčiny.
  • Jako celulitida, kožní potíže, akné…

Při přetíženém lymfatickém systému nezřídka otékají mandle, které představují jedny z těch větších lymfatických uzlin.

Co udělat pro zdravou lymfu?

Činnost lymfatického systému negativně ovlivňuje nevhodný jídelníček s přemírou tučných potravin, červeného masa, cukrů, mléčných výrobků aj. Lymfě pochopitelně neprospívají ani škodliviny ve stravě, chemicky upravované a rafinované potraviny. Škodí jí také stres a psychické vypětí.

 

Jak posílit lymfu?

  • Proudění lymfy můžou podpořit některé druhy potravin (mrkev, červená řepa),
  • také bylinky (kopřiva, přeslička, šalvěj, smetanka, lípa, dubová kůra).
  • Lymfě prospěje i pohyb, například skákání na trampolíně.
  • Hodí se i jóga, zvláště jóga s obrácenými polohami.
  • K posílení lymfy slouží i speciální lymfatické masáže, tzv. lymfodrenáže.

Více se dozvíte v článku Očista lymfatického systému – návod, jak na to, zaměřuje se na lymfodrenáže, ale i další metody očisty lymfy.

Mrkev, zdravá lymfa

 

Zajímáte se o své tělo a jeho fungování?

Pak jsou právě pro vás určeny i tyto články našeho blogu:

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..