„Štěstí leží v břiše.“ Jak spolu souvisí psychika a zažívání?

Maďarský lékař a psychoanalytik Michael Balint léčil nejenom tělesnou schránku, ale zabýval se i psychickou rovinou, která je s ní úzce propojena. Údajně až třetina tělesných potíží dle Balintova pojetí pouze zrcadlí psychické problémy, emoce a vztahy. Podobně smýšlí i známý český celostní a rehabilitační lékař MUDr. Jan Hnízdil. Pokud půjde o zažívací potíže, psychický původ bude mít většina z nich. Dle zkušených gastroenterologů je totiž právě břicho největším zrcadlem emočního rozpoložení člověka.

Jednoduše by se dalo prohlásit, že hledáte-li štěstí a spokojenost, najdete je ve svém břiše. Platí to i naopak. Při zažívacích potížích se prostě necítíme dobře ani psychicky. Na propojení psychiky a zažívání se zaměříme v tomto článku…

Nervová vlákna: od hlavy až k patě

Potlačené emoce nebo stres, kterému permanentně čelíme, se v první řadě odráží na naší nervové soustavě. Jenže nervové buňky jsou vlastně vlákna, která spojují všechny systémy a orgány lidského těla. Právě trávicí trakt patří spolu s dýchací a kardiovaskulární soustavou k těm bohatě inervovaným systémům. Jakákoliv psychická zátěž se tedy prostřednictvím propojené nervové soustavy dotýká i našich vnitřních orgánů a systémů, samozřejmě i trávicí soustavy.

PsychikaStejný princip se uplatňuje i v opačném směru.

Naše střeva, žaludek, žlučník, játra… celá trávicí soustava (ale i všechny další soustavy a orgány) jsou propojeny nervy. Nervová vlákna prostupují od hlavy až k patě. Činnost orgánů trávicí soustavy se tak prostřednictvím nervových vláken odráží i v mozku.

Mozek je sídlem mysli, avšak reflektuje činnost všech vnitřních orgánů. Dá se tedy říct, že naše mysl, myšlení, emoce a psychické rozpoložení souvisí s tím, jak funguje naše zažívání. A protože je zažívání do značné míry ovlivněno tím, co přijímáme jako potravu, dá se také říct, že skutečně „jsme to, co jíme“.

Zažívání, psychika

Přestože se tyto souvislosti dají velmi snadno odvodit, často je vůbec nebereme v úvahu. Rozhodně se však nelze divit, že se po nevhodném jídle necítíme psychicky dobře.

Není také překvapením, že čím víc podléháme hektickému stylu života s jeho nepravidelným jídelníčkem, rafinovanými potravinami plnými syntetických přísad nebo přemírou bílého cukru, pečiva a červeného masa, tím méně jsme odolní a schopni hektické životní tempo zvládat. Těžká jídla vyvolávají doslova pocity těžkosti. Lehký jídelníček alespoň částečně odlehčí také od starostí. Po dobrém jídle je nám dobře na těle i na duši.

 

VIDEO: Dalších 14 tipů, jak zlepšit trávení. 

 

Jak si odlehčit a pomoci od některých trávicích potíží?

Celou řadu užitečných informací, rad a tipů najdete v našich dalších článcích, např.:

 

Co nemůžete překousnout?

Na propojení trávicí soustavy a lidské psychiky klade důraz alternativní medicína, ale také lidová moudrost.

Začíná to už v ústech, když nemůžete něco překousnout nebo spolknout. Pokud se v životě neumíte přenést přes některé nepříjemné situace, události nebo jedince, jednoduše „nemůžete něco spolknout, může se to projevit jako problém s jícnem. Opět to platí i naopak. Pokud máte potíže s jícnem, budete hůř překonávat různé stresové situace nebo zvládat konflikty s lidmi, kteří jsou vám nesympatičtí.

kefír
Střevní mikrofloru výborně podpoří obyčejný kefír nebo jiné kysané výrobky

Pokud postoupíme v trávicí soustavě dál, dostaneme se až k žaludku a lidovému rčení „leží mi v žaludku“. Opět může jít o situace, události nebo osoby, se kterými se nedokážeme vypořádat. To se pak odráží v potížích s žaludkem. Potíže se žaludkem se také mohou naopak odrážet v nedostatku sebedůvěry, v komunikačních problémech a omezené schopnosti vypořádat se s nepříjemnými situacemi.

Žaludku se věnujeme v samostatném článku: Kyselinová lázeň uvnitř lidského těla. Co všechno ne/víte o žaludku?

Ještě dále v trávicí soustavě najdeme játra a žlučník. Játra jsou v alternativním pojetí veselým orgánem, tedy v případě, že fungují správně. Pokud správně nefungují, člověk se stává „plný žluči“, je vznětlivý, podrážděný až agresivní.

Játrům se věnujeme v samostatném článku: Játra jako klíčový detoxikační orgán. Čím vás ohromí?

Detox_zena

Největším orgánem trávicí soustavy jsou střeva. Ta se však dají považovat také za smyslový orgán. Ve stěnách střev totiž najdeme kolem 100 milionů nervových buněk, které vysílají signály do mozku, a tak se dotýkají i naší mysli.

Ve střevech vzniká také 95 % serotoninu – hormonu dobré nálady. Správné fungování střev je i kvůli tomuto hormonu předpokladem psychické pohody.

A to ještě není všechno. Ve střevech se nachází také 80 % imunity. Více se dozvíte v článku: 80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva, posílíte zdraví!

A ještě jedno číslo na závěr: 86 %

Dle zjištění Světové gastroenterologické organizace (WGO) 86 % pacientů se zažívacími potížemi přiznává, že je tyto potíže ovlivňují nejenom fyzicky, ale i psychicky.

Zažívání, psychika

Kde začít?

Pokud se chcete zbavit trávicích potíží a cítit se psychicky dobře, zkuste se zaměřit na sebe. Udělejte něco pro sebe. Dejte si něco dobrého (a zdravého) k jídlu, dopřejte si na jídlo čas. Čas od času se nechte hýčkat prostřednictvím některého wellness rituálu. Nezapomínejte přitom na pohyb a také dostatečný pitný režim, který je základním předpokladem správného fungování celého těla.

 

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..