Zbavte se zácpy. Jednoduše!

Zatímco potrava, která stojí na počátku všech zažívacích procesů, se probírá na mnoha místech z mnoha různých stran, stolice, kterou zažívání končí, je doslova stranou.

Zácpa zužuje třetinu dospělé populace, přesto se o ní mluví jen velmi málo. Ve většině případů jde přitom o problém způsobený nezdravým životním stylem, který se dá odstranit dodržováním několika základních zdravotních zásad.

Místo toho však lidé trpí zácpou i jejími doprovodnými projevy jako jsou bolesti břicha, také únava, nesoustředěnost či bolesti hlavy. Mnoho lidí zácpu tiše snáší i s nepříjemnými pocity plnosti, bez toho, aby se snažili ji nějak řešit. Dokonce se s tímto zdravotním problémem ostýchají svěřit i lékaři.

Zácpa představuje pro mnoho lidí tabu. V tomto článku ho odkryjeme. Popíšeme si princip a příčiny zácpy, abychom odhalili také způsoby, jak se s ní vypořádat. Pokud hledáte řešení, jak se zácpy zbavit, poradíme vám. Dokonce to nebude ani tak složité…
Začneme od základů!

zácpa babské rady

 

Jak funguje trávicí systém?

Střeva - tenké a tlusté střevoPotrava je pro lidské tělo zdrojem energie. Její cesta zažívacím systémem začíná v ústech, kde dochází k jejímu rozkousání. Prostřednictvím slin také startuje trávení.

Jícnem potrava putuje do žaludku, kde dochází k trávení prostřednictvím žaludečních šťáv. Zde se také potrava dále mechanicky rozmělňuje.

Nejvýznamnější vstřebávání živin probíhá v tenkém střevě.

Co tělo nevstřebá, posouvá se dál do střeva tlustého. Zde probíhá především absorbce vody. Jeho funkce je zejména vylučovací. Právě zde dochází ke tvorbě stolice. Trávenina se postupně posunuje směrem ke konečníku, aby se jako stolice dostala ven z těla.

Posouvání tráveniny je zajišťováno prostřednictvím pohybů střev. Při zácpě jsou však příliš pomalé. Čím déle je trávenina v tlustém střevě, tím se stává tužší, tvrdší a sušší. Vstřebávání vody probíhá neustále, tuhá stolice pak způsobuje problémy s vyprazdňováním.

Chcete vědět více o fungování střev?
Podívejte se na článek 80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva. Posílíte zdraví

 

Co je to vlastně zácpa?

Zácpa, také obstipace, se definuje jako obtížná nebo méně častá pasáž tuhého střevního obsahu.

O zácpě se z lékařského hlediska hovoří ve chvíli, kdy se stolice vylučuje méně než třikrát za týden.

Denní vyprazdňování tak není nutnou podmínkou správné funkce střev. Frekvence není klíčovým faktorem, důležitějším ukazatelem je to, že vyprazdňování je bezbolestné a pravidelné.

Normální frekvence vyprazdňování je velmi individuální. Může probíhat ve 3 stolicích týdně až 3 stolicích denně.

Toaleta, přírodní cestou proti zácpěPotíže spojené se stolicí, bolestivá defekace nebo pocity nedostatečného vyprazdňování jsou projevem zácpy a je žádoucí je řešit jako zdravotní problém. Zácpa se totiž může snadno stát chronickou.

V základním dělení tak rozlišujeme:

  • zácpu akutní
  • a zácpu dlouhotrvající, chronickou.

Lékaři rozlišují dva typy zácpy dle příčiny. Jde o symptomatickou a funkční zácpu.

 

Jaké jsou příčiny vzniku zácpy?

Příčiny zácpy můžeme hledat buď přímo ve střevech, nebo mimo střeva. Některé typy zácpy mají širší souvislosti.

Tzv. druhotná nebo symptomatická zácpa je pouze příznakem jiného onemocnění. Někdy souvisí například s nedostatečnou činností štítné žlázy, zánětem močových cest nebo některým gynekologickým onemocněním.

K příčinám zácpy, které mají původ mimo střeva, se řadí například i negativní vedlejší účinky některých léků, typicky antidepresiv.

Zácpa může mít také neurologický původ. Může odrážet psychické onemocnění, ale i momentální stres daný například změnou prostředí. Zácpou proto nejeden z nás trpí krátkodobě na dovolené.

Funkční neboli habituální zácpa přímo souvisí s funkčností střev. Většinou představuje poruchy pohyblivosti tenkého či tlustého střeva, nedostatečnou střevní peristaltiku. Jde tzv. syndrom líného střeva.

Zácpa provází také onemocnění tračníku spojené s obtížným vyprazdňováním. Tato porucha se označuje jako tzv. dráždivý tračník.

Funkční zácpou však může být míněna i tzv. prostá zácpa. Člověk z důvodu časové zaneprázdněnosti, nevhodného prostředí či studu vědomě potlačuje přirozený defekační reflex, až ho utlumí.

 

Jak vzniká zácpa?

Zácpa může mít sice původ v zánětech nebo tumorech střev, častěji jsou však její příčiny mnohem jednodušší.

Na vzniku zácpy má vysoký podíl nezdravý životní styl, nevhodná strava či nedostatečný pitný režim. Samozřejmě svoji roli hrají i genetické dispozice.

  • Vyprazdňování má přímou souvislost s tím, co jíme. Kvůli nedostatku vlákniny ve stravě střevní obsah nemá objem. Jednoduše se stolice nemá z čeho vytvořit a odpadní látky v těle zůstávají déle, než je žádoucí.
  • Zdravá stolice je ze 75 % tvořena vodou. Kvůli špatnému pitnému režimu není ve střevě dostatek tekutiny ke zředění stolice. Tvrdá stolice se jen tračníkem jen obtížně pohybuje směrem ke konečníku, její vylučování je navíc bolestivé.
  • Pokud je stolice ve střevech déle, dochází navíc neustále ke vstřebávání vody, a tím i dalšímu tuhnutí stolice.

Velký zdravotní problém při zácpě představují odpadní látky metabolismu. Když neodchází stolicí, hromadí se ve střevě. Přecházejí do krve a s ní se dostávají k vnitřním orgánům, které mohou poškodit.
Na druhé straně může zácpa znamenat i snížené vstřebávání živin, které pak organismu chybí.
Dlouhotrvající zácpa také zvyšuje riziko poškození střev a vzniku zánětů, nádorů nebo hemeroidů.

To vše hovoří proto, abyste nenechali zácpu bez povšimnutí. Níže přinášíme tipy na to, jak se zácpy zbavit. Pokud však nezaberou a se zácpou se potýkáte dlouhodobě, doporučujeme svůj stav konzultovat s lékařem.

Pampeliška, lehké trávení

 

Co ano a co ne při zácpě?

Zácpa může být odrazem špatného jídelníčku, například toho založeného na bílém pečivu, nebo stravy s přemírou cukru. Zácpu může vyvolat i kakao nebo silný černý čaj, borůvková šťáva aj. K trávicím potížím přispívá celkový životní styl, stres nebo nedostatek pohybových aktivit. Pohyb je totiž předpokladem pro adekvátní střevní peristaltiku.

Krátkodobě lze zácpu řešit pomocí dostupných projímadel. Ty však mohou poškozovat střevní sliznici. Rozhodně nejsou dlouhodobým řešením, protože při nadužívání zácpu ještě podporují tím, že otupují přirozené vylučovací mechanismy.

  • Mnohem efektivnějším řešením zácpy se jeví úprava stravy. Jídelníček proti zácpě naplňuje zásady zdravé výživy, optimalizuje trávicí procesy a podporuje správnou funkci střev.
  • Doplňuje ho také kvalitní pitný režim.
  • Obsahuje především dostatečnou dávku vlákniny, která je základem zdravé stolice.

Vláknině se věnujeme v našich dalších článcích: Význam vlákniny pro lidské zdraví a 3 důvody, proč do jídelníčku zařadit vlákninu.

Probiotika jsou tématem našeho dalšího článku: Probiotika a zdraví. Jak jsou tělu prospěšná?.

 

VIDEO: Dalších 14 tipů, jak zlepšit trávení. 

 

Jak si pomoci při zácpě přírodní cestou?

  • Hýbejte se a pijte. Konzumujte dostatek vlákniny. Najdete ji hojně v ovoci a zelenině, luštěninách, obilovinách, také houbách nebo mořských řasách.
  • Vlákninu tělu můžete dodat i v podobě psyllia (jitrocelových semínek).
  • Správné fungování střev podporuje také odvar nebo macerát z lněných semínek.
  • Zkusit můžete některé mírně projímavé potraviny jako jsou švestky, hrušky, jablka, sušené fíky nebo zavařené meruňky.
  • Dopřejte si probiotika pro zdravou střevní mikroflóru.
  • Pravidelné vyprazdňování podpoří sklenice vlažné vody nalačno. Ta by měla být prvním, co si dáte ráno po probuzení, snídaně by měla následovat až s časovým odstupem. Po snídani by pak mělo jít vyprazdňování snáze.

 

Použité zdroje

  • Lukáš, Karel a kolektiv: Gastroenterologie a hepatologie pro zdravotní sestry. Grada 2005
  • Verlíček, Jiří; Zděněk, Adam; Pospíšilová, Yvona a kol.: Palitativní medicína. Grada 2004
  • Lukáš, Karel: Chorobné znaky a příznaky. Grada 2015
Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..